CHRZEST

SAKRAMENT CHRZTU ŚW.

Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą otwierającą dostęp
do innych sakramentów” /KKK 1213/

Sakrament Chrztu Świętego jest udzielany w II niedzielę miesiąca podczas Mszy św. o godz. 11.00.

Spotkanie dla rodziców dziecka i rodziców chrzestnych, którzy w danym miesiącu chcą prosić
o chrzest dla swojego dziecka odbywa się w poniedziałek przed II niedzielą miesiąca
(jeśli nie zostanie wyznaczone w innym dniu, wszelkie zmiany są podawane w ogłoszeniach parafialnych).

Spotkanie odbywa się w następującym porządku:

• Msza św.
  • konferencja w kościele
  • spisanie aktów w kancelarii parafialnej

Do kancelarii należy zgłosić się z następującymi dokumentami:

• akt urodzenia dziecka z USC
  • akt sakramentu małżeństwa rodziców dziecka (nie mylić z aktem USC),
    jeśli sakrament był przyjmowany poza naszą parafią (do wglądu).
  • dane chrzestnych: imię i nazwisko, wiek i adres aktualnego i faktycznego zamieszkania
    (nie zameldowania), zaświadczenie o byciu wierzącym i praktykującym wydane w parafii zamieszkania chrzestnych (jeśli mieszkają na terenie innej parafii).

Nie ma możliwości, by chrzestnymi byli dwaj mężczyźni lub dwie kobiety.

Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala), jak i rodzice chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pokuty. Potwierdzają ten fakt podpisem księdza spowiednika na kartce otrzymanej w kancelarii parafialnej naszej lub parafii rodziców chrzestnych. W czasie Mszy św. należy przystąpić do Komunii św.
Dobrze jest ofiarować tę Komunię w intencji dziecka.

Rodzicem chrzestnym może być osoba, która:

• ukończyła 16 rok życia,
  • przyjęła sakramenty pokuty, eucharystii i bierzmowania,
  • jest wierzącym i praktykującym katolikiem (Msza św. w każdą niedzielę, przystępowanie do spowiedzi, osobista codzienna modlitwa). Rodzicem chrzestnym nie może być osoba
    innego wyznania (np. mariawita).
  • prowadzi życie zgodne z zasadami wiary. Chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w związku bez sakramentu małżeństwa, a także młodzież, która nie uczęszcza(ła) na katechizację szkolną.
  • ma związek z parafią zamieszkania (uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., przyjmowanie księdza w trakcie wizyty duszpasterskiej, tzw. kolędy.)

ZAŚWIADCZENIA DLA RODZICÓW CHRZESTNYCH

Osoby, które mieszkają na terenie naszej parafii i chcą uzyskać zaświadczenie o możliwości bycia rodzicem chrzestnym (jeśli chrzest odbywa się w innej parafii), powinny zgłosić się
do kancelarii parafialnej w celu odbycia rozmowy duszpasterskiej.