BIERZMOWANIE

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

Przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są,
jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej”
/KKK 1285/

Zgodnie z wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski i kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej przygotowanie do sakramentu bierzmowania w naszej parafii trwa 2 lata.
Przygotowanie rozpoczyna się we wrześniu.

Jeżeli kandydat przyjął sakrament chrztu św. na terenie innej parafii, powinien jak najszybciej od momentu rozpoczęcia przygotowania dostarczyć do kancelarii parafialnej dokument potwierdzający ten fakt.

Kandydat do bierzmowania przygotowuje się przez:

• systematyczne uczestnictwo w niedzielnej Mszy św.
  • korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania (przynajmniej raz w miesiącu)
  • udział w spotkaniach i katechezach prowadzonych w kościele
  • uczestnictwo w katechezie szkolnej (przed przyjęciem sakramentu bierzmowania wymagana jest opinia katechety)
  • udział w nabożeństwach okresowych (nabożeństwo różańcowe, roraty, droga krzyżowa, gorzkie żale, nabożeństwo majowe, nabożeństwo czerwcowe)
  • aktywny udział w procesjach eucharystycznych (niesienie figury, feretronu, chorągwi/szarfy)  w każdą pierwszą niedzielę miesiąca (od kwietnia do października), podczas świąt i uroczystości (procesja rezurekcyjna, Boże Ciało, odpust parafialny)
  • praktykę pierwszych piątków miesiąca (w I roku przygotowania), a następnie pierwszych sobót miesiąca (w II roku przygotowania).

Kandydat do bierzmowania odpowiednio wcześniej obiera sobie imię bierzmowania (imię osoby świętej). Patronem bierzmowanego powinna być osoba bliska osobowości kandydata, którą chciałby naśladować.

Świadkami bierzmowania powinni być rodzice chrzestni kandydata, a gdy jest to niemożliwe, wówczas inni wierzący (praktykujący) i bierzmowani katolicy, albo sami rodzicie kandydata.